Anadolu’nun İncisi İnegöl

Anadolu’nun İncisi İnegöl

Türkiye’de bulunan Bursa İlinin İlçesi olan İnegöl konum olarak Anadolu’nun önemli ulaşım geçitlerinin üzerinde bulunuyor çok eski çağlardan beri bu köy üzerinden ulaşım canlılığını hiç kaybetmiyor İnegöl Ülke geneli olarak İstanbul Ankara ve İzmir üçgeninin tam ortasında yer aldığından ulaşımı çok kolay 4 saat uzaklıkta merkezi bir alan üzerine kurulu. İnegöl mobilyası , köftesi  cumalı kızığı ve daha bir çok özelliği ile her yıl binlerce turisti çekip Ülke ekonomisine de katkıda bulunmaktadır.

Özellikle Gemlik ve Mudanya Limanlarına 1-1,5 saatte karayolu ile ulaşmak mümkündür. Yenişehir Uluslararası Havaalanı ise yarım saatlik mesafede yer alıyor.

İklim özelliği oldukça gariptir İnegöl’ün iklimi Karadeniz ile Akdeniz iklimi arasında geçiş karakteri göstermektedir. Yaz ayları daha çok Akdeniz İklimine benzer. Sıcak ve az yağışlıdır. Kış ayları ise soğuk ve bol yağışlıdır. Kar yağışları normal, don olayları fazladır

Bitki Örtüsü olarak da öncelikli olarak ağaç türleri çam, kayın, köknar, meşe, ıhlamur, kestane ve cevizdir. Kendine özgü değerli bitkilere yenilebilir taze otlara sahiptir gidip görülesi taptaze havası ile tam bir doğa harikasıdır.

 

imduv